close
تبلیغات در اینترنت
زلزله
loading...

اورژانس 115 بجنورد

                                                   تهيه و تنظيم:رسول خودكامهبنام خدا زلزله یکی از عوارض طبیعی محسوب می شود،که پیوسته در طول تاریخ باعث خرابی ها و از بین رفتن جان انسان های زیادی شده است . زلزله بم از سه جهت قابل توجه است: اولاز این بابت که همبستگی اجتماعی بالای مردم و احساس  همدردی آنان تا حدودی آلام آن را تسکین داد. دوم،از دست رفتن چندین هزار…

جت هیتر

 

سیستم های گرمایشی تولید شده در گروه صنعتی صبا هواساز در مدل های هیتر،  جت هیتر ،هیتر کابینتی،یونیت هیتر، هیتر موشکی ، کوره هوای گرم و بخاری صنعتی ساخته و به بازار عرضه می شوند

سایر محصولات صبا هواساز : رطوبت ساز , مه ساز , مه پاش , باکس فیلتر , هود موضعی

فن سانتریفیوژ , هیتر موشکی , کولر صنعتی , جت هیتر , هواکش مرغداری , هواکش سیرکوله , جت فن , کمپوست قارچ  کمپوست ملارد , خاک پوششی , کولر صنعتی , هواکش صنعتی , هواکش مرغداری , ایرواشر

 

 

 

 

زلزله

                                            


      تهيه و تنظيم:رسول خودكامه

بنام خدا

زلزله یکی از عوارض طبیعی محسوب می شود،که پیوسته در طول تاریخ باعث خرابی ها و از بین رفتن جان انسان های زیادی شده است .

زلزله بم از سه جهت قابل توجه است:

اولاز این بابت که همبستگی اجتماعی بالای مردم و احساس  همدردی آنان تا حدودی آلام آن را تسکین داد.

دوم،از دست رفتن چندین هزار انسان بی گناه و مجروحیت جسمی و روانی تعداد زیادی از بازماندگان و معلولیت تعدادی از آنان که وظیفه بخش بهزیستی را در این بابت دوچندان می نماید.

سوم،نگاهی جدی به برنامه ریزی و مدیریت بحران به عنوان یک ضرورت که در مولفه های مدیریت شهری باید به آن نگاه نمود.

 

به دلیل ازدحام و شلوغی و نبود مدیریت سلسله مراتبی و تقسیم کارشده و غالب شدن جو احساسات بر بازماندگان،امداد رسانی با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد به همین سبب داشتن برنامه ریزی بحران برای کشور ایران یک ضرورت است که این روند را می باید در یک سیکل زمانی اجرا نمود.

در کشور ایران که در کمربند حوادث مختلف قرار گرفته است می باید در تمام استان ها ستادهای بحران زیر نظر استاندار تشکیل گردد                 

                                         1

بنابراین می توان بشرح ذیل اقدامات مختلفی را انجام داد.

1)      -شناسایی کامل شهرهایی که امکان وقوع زلزله را دارندو اولیویت بندی آنها از نظر کمک هایی که باید دریافت نمایند.

2)      برنامه ضربتی مقاوم سازی بناها و رعایت ضوابط ایمنی و مهندسی در ساخت و سازها

3)    برقراری زمینه هایی در کنار شهرها به عنوان سایت چادری که از قبل در آن به طور مشخص  سکوهایی برای استقرار چادرها بنا شده و در کنار هریک پریز برق و شیر آب نصب گردد و در هر سایت چند عدد سرویس بهداشتی احداث می شود که در موقع زلزله بلافاصله چادرها را برافراشته و خانواده ها را در آن استقرار بدهند.

4)      ایستگاههایی درکنار شهرهای بزرگ برای نگهداری ماشین آلات آواربرداری و آتش نشانی و بیل و کلنگ و کپسول های آتش نشانی .

5)      حوزه بندی کشور به چند حوزه که در صورت وقوع زلزله در یک حوزه حداقل چند حوزه مجاور جهت کمک اعزام گردند.

6)    اعزام یک گروه پشتیبانی از مرکز به همراه مترجم های مختلف جهت برقراری  ارتباط باامدادگران خارجی و ضرورت احترام به آن ها و رسیدگی های لازم.

7-داشتن علائمی برای شناسایی محلهایی که مورد بازیابی جهت بازماندگان قرار گرفته است(مانند پودرهای رنگی،پرچم و یا هر وسیله دیگر)

    8-محلهایی جهت دریافت آب و نان و موادغذایی مجانی برای بازماندگان

9-مسدود کردن تمام جاده های منتهی به شهر زلزله زده به جزء وسایل نقلیه امدادی و اضطراری تا برطرف شدن اقدامات اولیه

    10-رعایت کنترل تمام ورود و خروجها به منطقه

    11-برخورد جدی با سوءاستفاده کنندگان از شرایط بوجود آمده

    12-اعزام تیم های مددکاری و متخصصان بهداشت روانی برای مداوای حادثه دیدگان .

   13-تجهیز تاسیسات شهری از قبیل ایستگاههای تقلیل فشار گاز و ترمینال های توزیع برق و آب به سنسورهای حساسی که در مواقع زلزله به طور اتوماتیک مانع ارتباط یافتن جریان انرژی گردد

  14-ضرورت سازماندهی کمک های مردمی و آماربرداری از آن ها و بتدریج استفاده از آنها در طول زمان

   15-مواظبت و نگهداری جدی از کودکان بی سرپرست شده و زنان تنها

  16-ایجاد اشتغال های مولد برای احیاء زندگی اجتماعی در منطقه

-برنامه زمان بندی شده برای بازسازی شهر براساس رعایت ظوابط و مقررات ویژه ای که در این طرح ها به کار خواهد رفت.

18-نقشه های مالکیت ثبتی که در قالب طرح کاداستر می تواند بصورت اجرایی درآید.

19-ضرورت پرداخت یارانه و وام های قرض الحسنه و نیز وام کم بهره برای فرایند بازسازی و کنترل مرحله به مرحله ساخت و ساز.

20-ارایه سیستم کدگزاری به روی شناسنامه های افراد که به ترتیب چند رقم آخر شماره سریال شناسنامه مربوط به استان باشد و یا روستای محل زندگی که از ورود افراد غیر بومی جهت دریافت کمک های امدادی جلوگیری گردد.

بحران هاي دختران و زنان پس از زلزله :

 

 

بحران زنان ودختران پس از زلزله يك بحران بسيار مهم و بي نهايت پيچيده مي باشد .

توجه به اين كه اين مادران هستند كه پس از زلزله تكيه كاه كودكان آسيب ديده خواهند بود . كودكاني كه آسيب پذير ترين و مهمترين گروه سني ومديريت بحران پس از زلزله در جامعه آسيب ديده مي باشد . بزرگي و پيچيدگي اين كار را برايتان بيشتر روشن خواهد كرد . زنان داراي شرايط خاص بهداشت رواني و بهداشت شخصي مي باشد . و اين مطلب آنان را در برابر شرايط بحراني آسيب پذير مي كند .

مادران ما در ايران از همان لحظه كه مسئوليت مادر شدن را بر عهده مي گيرند وارد بحران مي شوند . بي هيچ شكي آنان اساتيد مديريت در بحران در خانوادههاي خويش هستند

بحران زنان ودختران در زلزله به شرح ذيل مي باشد:

1-         بحران امنيت زنان بي سرپرست : بي شك برنامه ريزي در خصوص كم شدن اين معضل امري بسيار مهم مي باشد فساد ،بي بند و باري هاي فاميلي و سردرگمي سيستم هاي شاخه اي بحران و خطر پذيريهاي ريسك بيشتر خواهد شد . ورود  اورژانس هاي اجتماعي ، نيروي انتظامي آموزش ديده  اسكان ها ي مختص به اين بحران ضروري مي باشد .

2-      بحران زنان سرپرست خانوار : يكي از نكات مهم در امنيت خانوادگي ايجاد حسن اطمينان و دلگرمي در خانواده ها مي باشد . مشاوره ها ي رواني  روانپزشگان به نيروهاي كار آزموده در علم هنر بيان با توجه به بحران براي سامان دادن زنان سرپرست خانوار و ايجاد محيط امن و سيله آنان سهولت در امر امداد را ايجاد مي كند .

3-      بحران بهداشت شخصي : با توجه به ايجاد مشكل از دست دادن اطرافيان و مسكن ايجاد فراموشي اكثر افراد تغذيه و بهداشت در اوايل بحران امري بديع است كه فراموش شود در اين خصوص شيوع انواع بيماريهاي داخلي زنان با توجه به كمبود آب و شستشوي ناقص گسترش خواهد يافت لذا مراكز ذيربط به خصوص بهداشت محيط وزارت بهداشت باني اصلي مي باشد

4-      بحران زنان باردار و زنان شير ده : ضعف و ناتواني در افراد بعد از بحران ديده مي شود و بيشترين صدمه جانب كودكان و زنان باردار مي باشد عدم تحرك در آوار و كم شدن مانور كه خود برنامه هاي خاص به جا مي گذارد بررسي مي گردد . زايمان هاي ناقص فقر غذايي و سوء استفاده به وسيله افراد سود جو و انتقال كودكان بي سرپرست جهت استفاده غير مشروع كه از مشكلات بحران مي باشد .

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

لينک دوستان

آرشيو
  • 1392
  • نظرسنجي
    چه امتیازی به این وبلاگ میدهید ؟
    بک لینک بک لینک